argentyna.info
wakacje Argentyna- Oferta Hoteli- Tanie hostele- Przewodniki i mapy- Rent-a-car- Konsulaty- Wakacje- -
- O kraju- Zdjęcia i filmy z Argentyny- Kontakt-

Informacje konsularne.

ARGENTYNA
(Republika Argentyńska)
Stolica: Buenos Aires
Waluta: peso argentyńskie (ARS), 1 peso = 100 centavos
Język urzędowy: hiszpański

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu. Pola­ków nie obowiązują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przy­padki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Ar­gentyny. W razie przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trze­ba zawczasu uzyskać stosowną wizę w argentyńskim urzędzie migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finanso­wych na pokrycie kosztów pobytu.

PRZEPISY CELNE Restrykcje celne nie odbiegają od powszech­nie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, na­sion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy
o wartości do 300 USD nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachun­ku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund.

PRZEPISY PRAWNE. Przypadki naruszania i łamania prawa argentyńskiego mogą być karane grzywną lub pozbawieniem wolności. Szczególnie surowe kary więzienia są wymierzane za przestępstwa związane z handlem narkotykami i ich prze­mytem. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Za przemyt narkotyków grożą bardzo surowe kary więzienia. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

MELDUNEK Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń oso­bowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z miejscowymi towarzystwami lub z przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarnoepidemiologiczne (niemniej zaleca się sprawdzenie przed wyjazdem aktualnych informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty pry­watnej wynosi 40 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, lecz jest to wskazane.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU Poruszanie się po Argentynie jest swobodne. Z uwagi na duże odległości często korzysta się z komunikacji lotniczej. Rozwinięta jest sieć połączeń autobuso­wych oraz w mniejszym stopniu kolejowych. Można skorzystać z usług rentacar; popularną formą jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korpo­racji radiotaxi lub z usług remis. Należy unikać przypadkowych okazji, nie wolno też ulegać namowom osób, które podają się za kierowców na lotniskach lub terminalach autobusowych.

BEZPIECZEŃSTWO Kradzieże, włamania, również z użyciem broni, zdarzają się często. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się ostentacyjnych oznak za­możności. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szcze­gólnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sej­fie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

RELIGIA, OBYCZAJE Oficjalną religią Argentyny jest katolicyzm (90 proc. mieszkańców), jednakże panuje tu całkowita wolność wyznania. Inne religie to m.in. protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie.
ŚWIĘTA. Dni wolne od pracy to:
1
stycznia
Nowy Rok
*
marzeckwiecień
Święta Wielkanocne
2**
kwietnia
Święto Kombatanta oraz poległych w wal­ce o Malwiny (Falklandy)
1
maja
Święto Pracy
25
maja
Rocznica Powstania Pierwszego Rządu Narodowego
20***
czerwca
Święto Flagi Narodowej
9
lipca
Święto Niezawisłośc
17***
sierpnia
Rocznica śmierci gen. José de San Martín
12**
października
Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)
8
grudnia
Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
25
grudnia
Boże Narodzenie
* Święto ruchome
** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się je na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek.
*** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca.

PRZYDATNE INFORMACJE:
. Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Wersja potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny. W Buenos Aires może przybierać formę żargonową (lunfardo), wywodzącą się z dawnych okolic portowych.
. Argentyna liczy 36 mln mieszkańców, z których prawie połowa mieszka w stolicy Buenos Aires i w okolicach. Średnia gęstość zaludniania - 13 osób na 1 km kw.
. Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon ma wartość 1 peso oraz 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Kurs peso argentyńskiego do walut wymiennych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory.
. Dolary USA są często przyjmowane jako środek płatniczy. Wymiana na walutę narodową (peso) jest dokonywana w ban­kach oraz autoryzowanych kantorach. Należy raczej unikać wymiany u przypadkowych osób ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przy płaceniu kartami kredytowymi należy na ogół okazać ważny dokument tożsamości). Ze względu na trudności eko­nomiczne w kraju niektóre restauracje i sklepy wolą przyjmować zapłatę w gotówce. Poza Buenos Aires należy liczyć się z problemami przy płaceniu czekami podróżnymi.
. Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, że na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Warunki klimatyczne w Argentynie są bardzo urozmaicone: na równinach pampy panuje klimat umiarkowany i wilgotny, na zachodzie Patagonii - zimny i wilgotny, na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) - subtropikalny, a na północnym zachodzie kraju - gorący kontynentalny. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatura wynosi ok. 23 st. C, od czerwca do września (jesień-zima) - ok. 12 st. C. W Buenos Aires bywa bardzo gorąco, temperatury wahają się między 27 a 35 st. C, a wilgotność latem sięga 70 proc. Zimą temperatury wynoszą ok. 11 st. C, zaś wiosną i jesienią ok. 17 st. C.
. Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argen­tynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opinią ekspertów szczyt Aconcagua (6962 m) odpowiada stopniowi trudności dla 8000 m. Wzrasta przez to częstotliwość wypadków spowodowanych obrzękiem płuc lub mó­zgu, także na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowej aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na szczególnie szybkie zmiany pogody w tym regionie. Ekipy ratunkowe nie zawsze mają odpowiednie wyposażenie. Koszty akcji poszukiwawczej i transportu do szpitala ponosi sam poszkodowany lub są one pokrywane z ubezpieczenia osobistego. Warto zatem, wykupując polisę w Polsce, zapytać, czy obejmuje ona takie przypadki. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatów. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją ministerstwa turystyki (Secretaria de Turismo) w celu uzyskania najbardziej wiarygodnej informacji o warunkach wspinaczki.
. Czas pracy urzędów i sklepów: banki i kantory - poniedziałek-piątek 10.00-15.00, agencje turystyczne i punkty usługowe - z reguły od 9.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 19.00, sklepy - w dużych miastach od 9.00 do 20.00, ale w interiorze około południa jest przerwa; w soboty od 9.00 do 13.00, ka­wiarnie, cukiernie i pizzerie - otwarte praktycznie 24 godziny na dobę, z przerwą między drugą a szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30, kolacje zaś od 20.30, dania typu fast food są dostępne o każdej porze.
. Zwyczajowo zostawia się w restauracjach i kawiarniach napi­wek w wysokości 10 proc. wartości rachunku. Niewielkie napiwki daje się portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.

źródło: MSZ

Nie ma jeszcze komentarzy.Podpis:

Miasto:

Komentarz:

 

Wpisz kod z obrazka *security image
 

 

hotel w argentyna

Argentyna wakacje. Przewodnik, hotele i hostele na wakacje argentyna.

Argentyna wakacje. Wyjazd w Argentynie. Hotel Argentyna Wczasy Buenos%20Aires. Argentyna

Argentyna wakacje. argentyna.info - wyjazdy. Oferta hoteli argentyna.

kontakt: